Join ARMACAD Today

Join over 100,000 researchers, students and professionals.

Subscribe and get new opportunities every day.

Sign Up


Conf/Prog - The Autochthonous Peoples of the Caucasus-Caspian Region in the Light of the Scientific Realities and Falsifications, 6-7 December 2019, Yerevan, Armenia

Yerevan State University (YSU)


Event Date:

December 06, 2019 - December 07, 2019


Opportunity Cover Image - Conf/Prog - The Autochthonous Peoples of the Caucasus-Caspian Region in the Light of the Scientific Realities and Falsifications, 6-7 December 2019, Yerevan, Armenia

PROGRAM

Of the International Conference "The autochthonous peoples of the Caucasus-Caspian region in the light of the scientific realities and falsifications" (Yerevan, 6-7 December, 2019)

Day I – 6 December, 2019

09:30-10:00 Registration

Welcome speeches (10:00-10:50)

10:00-10:05 Vardan Voskanian Head of the Department of Iranian Studies, YSU 

10:05-10:10 Ruben Safrastyan Director of the Institute of Oriental Studies NAS RA

10:10-10:15 Ruben Melkonyan – Dean of the Faculty of Oriental Studies, YSU

10:15-10:20 Ismail Shabanov Chair of the Talysh Diaspora of RF 

10:20-10:25 Vladimir Zakharov Director of the Institute for Political and Social Studies of the Black Sea-Caspian Region

10:25-10:30 Alikber Alikberov Deputy Director of the Institute of Oriental Studies, RAS

10:30-10:35 Vladimir Besolov Head of the North Caucasus Academic Center of the International Academy of Architecture

10:35-10:50 Other welcome speeches

Keynote speeches

Session Chairmen      

Aleksan Hakobyan (Armenia)

Vardan Voskanian (Armenia)  

10:50-11:05 Timur Aytberov (Russia) «Avars of the South Caucasus: problems and perspectives»

11:05-11:20 Vladimir Zakharov (Russia) «Stalin and the problem of the Turkic peoples of the Caucasus»

11:20-11:35 Zahiraddin Ibrahimov (Russia) «The multi-ethnic South Caucasus and the assimilation policy of the Republic of Azerbaijan»

11:35-11:50 Mahmoud Jafari-Dehaghi (Iran) «The historical development of the Talyshi phonetic system»

11:50-12:20 Coffee break

Session I (12:20-14:20)

Session Chairmen

Alikber Alikberov (Russia)

Timur Aytberov (Russia)

12:20-12:35 Alexander Akopyan (Russia) – «A new class of sources on the history of the Kingdom of Hereti and Kakheti (11th century): discovery, significance and current state of knowledge of local numismatics»

12:35-12:50 Oleg Mudrak (Russia) – «Why Alans are Ovses?»

12:50-13:05 Vladimir Bessolov (Russia) – «The fate of the Talyshi ethnic group of the South-East Caucasus: ethnogenesis, ethnic history and traditional architecture in the context of the memory of historical space and time»

13:05-13:20 Yaser Karamzade  (Iran) – «Analysis of scientific works on Talysh poetry of the 2000s» 

13:20-13:35 Salar Seyfoddini (Iran) – «Recent developments around the Nagorno-Karabakh Republic and the national interests of Iran»

13:35-13:50 Hayk Melik-Adamyan, Qristaphor Khachanov (Armenia) – «Some aspects of the anthropological characteristics of the Caucasian Tatars in the works of Russian researchers of the XIX century»

13:50-14:05 Aleksan Hakobyan, Vardan Galstyan (Armenia) – «Ethnic consolidation of the Muslim population of Eastern Transcaucasia on the basis of the formation of Turkic writing culture (Mid. 19th century) and the specifics of the formation of the Tat ethnicity»

14:05-14:20 Arpine Arushanyan (Armenia) – «Sufism in the historical territory of Shirvan»

14:20-15:10 Break

Session II (15:10-17:55)

Session Chairmen          

Oleg Mudrak (Russia)

Mahmoud Jafari-Dehaghi (Iran)

15:10-15:25 Ali Ali-Babaei (Iran) «A new vision on the historical ties of Iran with the peoples of the North Caucasus»

15:25-15:40 Alikber Alikberov (Russia) «On the issue of ethnicity of the Caspioi»

15:40-15:55 Majid Karimi (Iran) – «A vision at the historical and geographical areal of Mugan in the history of Iran»

15:55-16:10 Artyom Tonoyan (Armenia) «Lahiji dialect of the Caucasian-Persian language and the modern socio-linguistic situation in the village of Lahij»

16:10-16:25 Ali Kalirad (Iran)«Some notes on the perception of Caucasian ethnic groups in the Iranian tradition of the late 19th and the beginning of the 20th century»

16:25-16:40 Dmitry Ghevorkyan (Russia) «On the veneration of St. Grigoris in East Caucasus: history and modernity»

16:40-16:55 Araks Pashayan (Armenia) – «The formation of the Sunni identity in the Republic of Azerbaijan in the years after independence»

16:55-17:10 Moharram Rezayati (Iran) «Onestemness in Talyshi language»

17:10-17:25 Timur Aytberov (Russia) «The specificity of the Second campaign of Nadir Afshar against ethnic Dagestanis (1735th year)»

17:25-17:40 Vagif Kerimov (Russia) – «The lezgian speaking peoples of the Republic of Azerbaijan»

17:40-17:55 Garik Misakyan (Armenia) – «On the Shah Ismail's campaigns to Shirvan according Iranian sources»

Day II – 7 December, 2019

Session III (10:00-12:00) 

Session Chairmen

Ismail Shabanov (Russia) Alexander Akopyan (Russia)

10:00-10:15 Hasmik Kirakosyan (Armenia) «Project presentation: «Shirvan Region as an Armenian-Iranian linguistic-cultural contact zone»»

10:15-10:30 Alikber Alikberov, Oleg Mudrak (Russia) – «Aran in trillingual inscription on Ka'ba-yi Zardusht (ŜKZ)»

10:30-10:45     Hayk Hakobyan (Armenia) «Armenian manuscripts as the primary source for the study of political situation and ethnic composition of the 15-19 cc. Caucasus»

10:45-11:00 Vardan Voskanian (Armenia) «The contacts of Armenian with the languages of autochthonous peoples of the Republic of Azerbaijan (on the case of Tat and Talysh)»

11:00-11:15 Nima Asefi (Iran) «One word from Draxt-ī-āsūrīk and some lexical attestations in the Southern and Central Talyshi and Tati of Khalkhal»

11:15-11:30 Ismail Shabanov (Russia) – “Some issues of the ethnopolitical processes in the Caucasus and the role of Russia in achieving of the interethnic understanding”

11:30-11:45 Zabil Maqerramov (Russia) «Indigenous peoples of the Caucasus in the light of some linguistic parallels»

11:45-12:00 Liana Petrosyan (Armenia) «Domestic political discourse on the formation of Talysh province in Iran during the reign of president Mahmoud Ahmadinejad»

12:00-12:30 Coffee break

Session IV (12:30-14:30)

Session Chairmen

Vladimir Zakharov (Russia)

Moharram Rezayati (Iran)

12:30-12:45 Tengiz Uzoyan (Armenia) «Kurdish press in Azerbaijan»

12:45-13:00 Hranush Kharatyan (Armenia) – «The experience of building "Turkic" and "Azerbaijani" ethnic identities in Soviet Azerbaijan and the "disappearance" of Caucasian and Iranian-speaking ethnic units»

13:00-13:15 Garnik Gevorgyan (Armenia) – «The development of Talysh literature over the past thirty years»

13:15-13:30 Gershom Kiprischi (Netherlands) «Mythical historiography vs reconstructed reality: Judaists, Karaites, Samaritans and Khazars from the Caspian to the Black Sea»

13:30-13:45 Igor Semionov (Russia) – «About the anthroponymy of Mountain Jews of Dagestan»

13:45-14:00 Aharon Vardanian (Armenia) – «Notes on the toponymy of Talyshistan»

14:00-14:15 Gohar Mkhitaryan (Armenia)«Ethno-political picture of Shirvan according to the historical work of Johannes Gerber»

14:15-14:30 Rustam Agaev (Russia) – «Prospects for the social and cultural organization of the Talysh diaspora in Russia»

14:30-15:30 Break

Session V (15:30-17:30)

Session Chairmen

Garnik Gevorgyan (Armenia)

Vladimir Besolov (Russia)

15:30-15:45 Hakob Simonyan (Armenia) «Ancient Testimonies of Armenian-Elamite Conversations from the Royal Tomb of Verin Naver»

15:45-16:00 Hakob Avchyan (Armenia) «Some features of the language of Talyshi textbooks for secondary school»

16:00-16:15 Mir-Jalaladdin Kazzazi (Iran) – «Iran and Iranian tribes in Shahname»

16:15-16:30 Elshan Hasanov (Russia) – «Infringement of the rights of indigenous ethnic peoples in the Republic of Azerbaijan on the case of the Talysh people»

16:30-17:45 Grigory Ayvazyan (Armenia) – «Udie ethno-religious community in the post-soviet Azerbaijan»

17:45-17:00 Arsen Hakobyan (Armenia) – «Memory and Myth: Some Features of the Policy of Remembrance of the Great Patriotic War in Soviet and Post-Soviet Azerbaijan»

17:00-17:15 Gevorg Stepanyan (Armenia) – «The Armenian Churches in the city of Baku»

17:15-17:30 Susanna Dzvakeryan (Armenia) – «The word «rainbow» in Talyshi in the context of areal parallels»

17:30-18:00 Discussion and summarizing the results of the conference


Eligible Countries
Host Country
Conference Type
Publish Date
December 02, 2019




0 Comments


Subscribe to our newsletter

and receive information about international academic and professional opportunities

scholarships, summer schools, conferences, grants, fellowships, trainings


Sign Up