«Վան – 2865»
Վան քաղաքի առաջին հիշատակության 2865-ամյակին նվիրված
միջազգային գիտաժողով
Կազմակերպիչներ՝
«Վասպուրական» հայրենակցական միություն,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ,
մասնակցությամբ
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի,
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի
7-9 հոկտեմբերի, 2010 թ., Երևան
7 հոկտեմբերի, «Մոսկվայի տուն» մշակութագործարարական
կենտրոն, երկրորդ հարկի մեծ դահլիճ
«Խալդի աստծո մեծությամբ…»
10։30 – 11։00 | Գիտաժողովի մասնակիցների գրանցում |
11։00 – 11։30 | Ողջույնի խոսք.
- Գագիկ Բեգլարյան, Երևանի քաղաքապետ, - Վլադիմիր Բարխուդարյան, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, - Գագիկ Բաղդասարյան, «Վասպուրական» հայրենակցական միության նախագահ
|
11։30 – 12։45 | Առաջին նիստ
Նիստավար՝ Պավել Ավետիսյան, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն, պատմ. գիտ. թեկնածու |
11։30 – 11։45 | Արսեն Բոբոխյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վասպուրականը Հայկական լեռնաշխարհի բրոնզ-երկաթեդարյան մշակութային զարգացումների համակարգում» |
11։45 – 12։00 | Երվանդ Գրեկյան,
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Տուշպա քաղաքը և բիայնական (ուրարտական) պետության կազմավորման որոշ հարցեր» |
12։00 – 12։15 | Տորք Դալալյան,
Մխիթարյան մշակութային կենտրոն, Սևր (Ֆրանսիա), պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վան-Տուշպա մայրաքաղաքի առաջին հիշատակությունների շուրջ» |
12։15 – 12։30 | Սիմոն Հմայակյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Արևի քաղաքը» |
12։30 – 12։45 | Հարցուպատասխան |
12։45 – 13։15 | Սուրճի ընդմիջում |
13։15 – 14։45 | Երկրորդ նիստ
Նիստավար՝ Հայկ Ավետիսյան, Երևանի պետական համալսարանի հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր |
13։15 – 13։30 | Բաբկեն Հարությունյան,
Երևանի պետական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից-անդամ, «Սարգոնի 714 թ. արշավանքի երթուղու մի քանի մանրամասներ» |
13։30 – 13։45 | Աշոտ Փիլիպոսյան,
«Էթնոս» էթնո-մշակութային գիտական հետազոտությունների կենտրոնի նախագահ, պատմ. գիտ. դոկտոր, «Նորահայտ սեպագիր արձանագրություն Դրմերդից» |
13։45 – 14։00 | Միքայել Բադալյան,
«Էթնոս» էթնո-մշակութային գիտական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հայցորդ, «Ուրարտական սեպագիր արձանագրություններով ժայռափոր դռները» |
14։00 – 14։15 | Արտավազդ Զաքյան,
«Էթնոս» էթնո-մշակութային գիտական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հայցորդ, «Զինատեսակների պատկերները Անզաֆի վահանի վրա և դրանց զուգահեռներն Ուրարտուի կիրառական արվեստում» |
14։15 – 14։45 | Հարցուպատասխան |
14։45 – 15։45 | Ընդմիջում |
15։45 – 17։30 | Երրորդ նիստ
Նիստավար՝ Բաբկեն Հարությունյան |
15։45 – 16։00 | Հայկ Ավետիսյան,
«Վանի թագավորության մշակույթի ուսումնասիրության հիմնախնդիրները» |
16։00 – 16։15 | Հայկ Հակոբյան,
Երևանի պետական համալսարանի հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի դոցենտ, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վանը հետուրարտական դարաշրջանում» |
16։15 – 16։30 | Արմինե Գաբրիելյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Երվանդաշատի թեմատիկ խումբ, ավագ լաբորանտ, «Վանից հայտնաբերված մի կնիք» |
16։30 – 16։45 | Ալեքսան Հակոբյան,
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի «Քրիստոնյա Արևելք» բաժնի վարիչ, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Մեծ Հայքի Վասպուրական աշխարհը ըստ Է դարի «Աշխարհացոյց»-ի» |
16։45 – 17։00 | Պիտեր Քաուի,
Կալիֆորնիայի համալսարանի Լոս-Անջելեսի Նարեկացու անվան հայագիտության բաժնի վարիչ, պրոֆեսոր, «Թագավորական և վանական գաղափարախոսական բանավեճի նոր էտապը Վասպուրականի արքա Գագիկ Ա-ի օրոք որպես ժամանակաշրջանի առևտրական և տնտեսական վերելքի արդյունք» |
17։00 – 17։15 | Արփենիկ Ղազարոսյան,
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վասպուրականի գրչության կենտրոնները» |
17։15 – 17։45 | Հարցուպատասխան, քննարկում,
Գիտաժողովի աշխատանքների առաջին օրվա ամփոփում |
8 հոկտեմբերի, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության
երկրորդ հարկի նիստերի դահլիճ
«Ժողովուրդ հայոց. Ամենուն առաջ քո վրայ դիր, քո խելքին ու բազուկն ուժ տուր»
10։30 – 11։45 | Առաջին նիստ
Նիստավար՝ Աշոտ Մելքոնյան, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից-անդամ |
10։30 – 10։45 | Դավիթ Քերթմենջյան,
Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի պրոֆեսոր, ճարտարապետության դոկտոր, «Վան քաղաքի պատմաճարտարապետական ժառանգությունը» |
10։45 – 11։00 | Էմմա Կոստանդյան,
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի նոր պատմության բաժնի վարիչ, պատմ. գիտ. դոկտոր, «Վանի հոգևոր-մշակութային-հասարակական գործիչները 19-րդ դարի երկրորդ կեսին» |
11։00 – 11։15 | Արմեն Կարապետյան,
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վանի արմենականները որպես հայկական ազգային անդրանիկ կուսակցություն» |
11։15 – 11։30 | Գեղամ Բադալյան,
Երևանի պետական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոնի ասիստենտ, «Վանի վիլայեթի հայ բնակչության թվաքանակը և տեսակարար կշիռը Առաջին աշխարհամարտի նախօրյակին» |
11։30 – 11։45 | Հարցուպատասխան |
11։45 – 12։15 | Սուրճի ընդմիջում |
12։15 – 13։45 | Երկրորդ նիստ
Նիստավար՝ Էմմա Կոստանդյան |
12։15 – 12։30 | Գևորգ Ստեփանյան,
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. դոկտոր, «Վան-Վասպուրականից գաղթած հայերը Բաքվում 19-րդ դարի վերջին և Առաջին աշխարհամարտի տարիներին» |
12։30 – 12։45 | Սուրեն Սարգսյան,
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վանի հերոսամարտը» |
12։45 – 13։00 | Արմեն Ասրյան,
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դոցենտ, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վանի հայկական նահանգապետությունը հայոց նորագույն պետականության նախատիպ» |
13։00 – 13։15 | Անուշավան Զաքարյան,
ՀՀ ԳԱԱ Պատմաբանասիրական հանդեսի գլխավոր խմբագրի տեղակալ, բանասիրական գիտ. դոկտոր «Վանը Սերգեյ Գորոդեցկու կյանքում և ստեղծագործության մեջ» |
13։15 – 13։30 | Հարցուպատասխան |
13։30 – 14։30 | Ընդմիջում |
14։30 – 16։00 | Երրորդ նիստ
Նիստավար՝ Գևորգ Ստեփանյան |
14։30 – 14։45 | Ավետիս Հարությունյան,
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի դոցենտ, պատմ. գիտ. թեկնածու, դոցենտ, «Վան-Վասպուրականի ազգաբնակչության 1915 թ. հուլիսյան գաղթը և դրա հետևանքները արևմտահայության ճակատագրում»
|
14։45 – 15։00 | Ռուբեն Սահակյան,
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վան-Վասպուրականի վերաշինությունը 1915 թ. (աշուն) – 1916թ.»
|
15։00 – 15։15 | Սուսաննա Հովհաննիսյան,
ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. դոկտոր, դոցենտ, «Հովհ. Թումանյանի 1915 թ. այցելությունը Վան»
|
15։15 – 15։30 | Վարդան Դևրիկյան,
ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն, բանասիրական գիտ. թեկնածու «Աղթամարի ժողովրդական ավանդությունները և ստուգաբանությունները»
|
15։30 – 16։00 | Հարցուպատասխան, քննարկում,
Գիտաժողովի աշխատանքների երկրորդ օրվա ամփոփում |
9 հոկտեմբերի, Երևան քաղաքի պատմության թանգարան
«Երկնքում՝ դրախտ, երկրի վրա՝ Վան»
10։30 – 11։45 | Առաջին նիստ
Նիստավար՝ Սվետլանա Պողոսյան, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, |
10։30 – 10։45 | Լևոն Եպիսկոպոսյան*, Աշոտ Հարությունյան, Աշոտ Մարգարյան, Զարուհի Խաչատրյան,
*ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, կենսաբանական գիտ. դոկտոր, «Արևմտյան և Արևելյան Հայաստանի տարբեր աշխարհագրական խմբերի միջև առկա գենետիկ փոխառնչությունները» |
10։45 – 11։00 | Լիլիթ Սիմոնյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գլխավոր ֆոնդապահ, «Աստղիկ դիցուհու պաշտամունքը Վասպուրականում և Տարոնում» |
11։00 – 11։15 | Սվետլանա Պողոսյան,
«Վասպուրականի զարդահամալիրը» |
11։15 – 11։30 | Աստղիկ Իսրայելյան,
Հայաստանի պատմության թանգարանի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Մանկական եզակի ապարանջան» |
11։30 – 11։45 | Հարցուպատասխան |
11։45 – 12։15 | Սուրճի ընդմիջում |
12։15 – 13։30 | Երկրորդ նիստ
Նիստավար՝ Թամար Հայրապետյան, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. թեկնածու, |
12։15 – 12։30 | Սոֆյա Գալֆայան,
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպություն, ֆիզ.-մաթ. գիտ. թեկնածու, «Վանի դպրոցի ասեղնագործ ժանյակները» |
12։30 – 12։45 | Կարինե Բազեյան,
Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, պատմ. գիտ. թեկնածու, «Վասպուրականի ասեղնագործության առանձնահատկությունները» |
12։45 – 13։00 | Մոհամմադ Մալեք-Մոհամմադի,
Սպահանի (Իրան) պետական համալսարանի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դասախոս, բանասիրական գիտ. թեկնածու, ««Շահնամե»-ի հայկական բանահյուսական տարբերակները Վան-Վասպուրականում» |
13։00 – 13։15 | Հայկանուշ Մեսրոպյան,
ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. թեկնածու, «Վանի բարբառային բառագանձի երախտավոր բառանագիրները» |
13։15 – 13։30 | Հարցուպատասխան |
13։30 – 14։30 | Ընդմիջում |
14։30 – 16։30 | Երրորդ նիստ
Նիստավար՝ Հարություն Մարության, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմ. գիտ. դոկտոր |
14։30 – 14։45 | Վերժինե Սվազլյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. դոկտոր, «Ակնարկներ վանեցիների պատմական հիշողության գրառման և հրատարակման պատմությունից»
|
14։45 – 15։00 | Թամար Հայրապետյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. թեկնածու, «Վան-Վասպուրականի ժողովրդական հեքիաթները (ըստ 20-րդ դարի երկրորդ կեսի գրառումների)»
|
15։00 – 15։15 | Էսթեր Խեմչյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, «Կայուն բանաձևերը Վասպուրականի հեքիաթներում»
|
15։15 – 15։30 | Ալբերտ Միքայելյան,
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կրթության ազգային ինստիտուտի առաջատար մասնագետ, «Վանի երևելի գերդաստանների պատմությունից (ըստ 19-20-րդ դարերի նյութերի)» |
15։30 – 15։45 | Արմեն Սարգսյան,
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, բանասիրական գիտ. թեկնածու, «Վանեցիները անեկդոտ-զվարճապատումներում» |
15։45 – 16։30 | Հարցուպատասխան,
Գիտաժողովի աշխատանքների երրրորդ օրվա ամփոփում Գիտաժողովի աշխատանքների ամփոփում |